Zdravljenje in terapija
Zdravljenje parodontalnih bolezni temelji na tem, da odstranimo vse, kar povzroča lokalno iritacijo in nalaganje plaka, ki povzroča vnetje dlesni.
To vključuje tudi odstranitev zobnega kamna, čistijo se “žepki”, odstranijo se slabe zalivke in protetična nadomestila. V kolikor je prisoten absces, se predpišejo antibiotiki.
V dogovoru s pacientom specialist parodontologije izdela načrt terapije, t.j. določi parodontološki tretma.
Zgodnjem stadiju parodontne bolezni se lahko s pravilnim ščetkanjem in s čiščenjem z zobno nitko bolezen ozdravi brez posledic. Napredni stadiji bolezni zahtevajo dodatne postopke.

Parodontološki tretmaji
Obstajata dve metodi zdravljenja, izbira pa je odvisna od ocene specialista parodontologa. V primeru, ko s konservativnimi metodami ne uspemo bolezni v celoti ozdraviti in specialist oceni, da je kirurški poseg neizogiben, se pacient zdravi s kirurško metodo.
Konservativne metode:
- Podrobna poučitev o oralni higieni.
- Globinsko čiščenje zobnega kamna in oblog ter poliranje zobnega korena
- Inicialna terapija
Kirurške metode:
- Redukcija žepkov
- Tkivna in kostna regeneracija
- Preoblikovanje gingive in podaljšanje zobne krone
- Vezivno-tkivni transplantati
- Kostni transplantat

Inicialna terapija
Pred pričetkom parodontološke terapije zelo podrobno poučimo pacienta o bolezni in o pravilnem vzdrževanju oralne higiene, saj je pomembno, da je pacient motiviran in da sodeluje.
Cilj inicialne terapije je vrsta posegov, ki se izvajajo pod nadzorom parodontologa, da bi se zaustavilo napredovanje bolezni in da bi se ohranilo zdravje zob.